Як правильно купити землю на торгах (аукціонах)

В 2016 році президент Порошенко підписав нову редакцію земельного кодексу. В чинній версії закону значно розширилося коло земель які тепер необхідно відводити тільки на конкурентних засадах,  а саме через публічні аукціони. Здавалося б, що тепер закрита одна з корупційних дірок, та чи насправді все так просто. Давайте розберемося по пунктам.

  1. Основний ресурс з яким ми будемо працювати – сайт держгеокадастру України http://land.gov.ua/  Усі нові, діючі та завершені аукціони можна переглянути на сторінці http://torgy.land.gov.ua/auction/lots/ Там же можна завантажити документи про земельну ділянку, технічний паспорт, звіт про вартість оцінки, витяги.
  2. Нові ділянки землі які виставлені на продаж, публікуються на вказаному сайті держгеокадастру за місяць до початку торгів.
  3. Якщо ви визначились з ділянкою, завантажте матеріали лота, та переконайтеся що в договорі нема “особливих умов” продажу, – наприклад для сільськогосподарських земель це наявність відповідної освіти у веденні сільського господарства чи досвіду його ведення.
витяг з кадастру про торги

4. Зауважте, що для участі у торгах вам необхідно внести три платежі на рахунок фірми яка проводить аукціон:

 • перший платіж це реєстраційний внесок який не повинен перевищувати прожитковий мінімум більше ніж на 50% (на 2017 рік це 1600 грн. ). Зауважимо, що цей внесок не повертається! Це  як квиток у кіно, ви платите за участь в торгах.
 • другий платіж це гарантійний внесок. Розмір гарантійного внеску за лотом становить 5 відсотків стартової ціни продажу земельної ділянки або стартового розміру річної плати за користування земельною ділянкою. Зауважимо, що гарантійний внесок повертається у разі якщо ви не виграли лот, або зачисляється у суму вартості землі чи оренди, якщо ви виграли лот.
 • третій платіж про які всі забувають. Він здійснюється лише у разі виграшу вами аукціону, –  це витрати (видатки), здійснені організатором або виконавцем земельних торгів на їх проведення. Якщо це була оренда, – як правило організатор просить 50% вартості річної оренди, або 2000-5000 грн. за послуги на виготовлення документації (технічний паспорт, оцінка, витяги).

Щоб наглядно оцінити всі тонкощі проведення торгів пропоную переглянути це показове відео

Зверніть увагу на наступні моменти у ролику:

 1.  На 10 хв. 06 сек. починаються торги, – пані ліцитатор Цифуляк Оксана Іванівна (ПП “Фірма “СОМГІЗ”) намагається на космічній швидкості “набити” якомога більшу ціну. Зауважте, своїми гучними ударами молотка вона заглушує сумму лота. Людина яка перший раз бере участь у торгах навіть не встигає оком моргнути, як ціна виростає з 300 тис. до 1 мільйона(!!!) гривень. Юридично – п. Цифуляк нічого не порушує, адже якщо картка учасника повернута до неї, то вона має право сприймати це як ставку. Тому ніколи не піднімайте свою картку зайвий раз, а тим більше не тримайте її постійно підійнятою.
 2. Зауважте, учасник за номером “3” тримає картку невпевнено і неоднозначно. Складається враження, що учасниця насправді не збиралася нічого купувати, адже її дії у потрібний момент можна трактувати двояко. Ніби і підняла картку, а в разі можливого виграшу можна сказати що не піднімала і продати лот попередньому учаснику який запропонував сумму на крок менше. Через це страждає учасник за номером “4”, видно що чоловік налаштований на покупку твердо.
 3. Зверніть увагу як на 13 хв. 00 сек. ліцитатор майстерно “накручує” учасника номер “4” на 40000 грн. На цей момент він і так назвав найвищу ціну, проте п. Цифуляк задає запитання: “на скільки ви ще згодні підійняти ціну”,  і він нічого не підозрюючи каже: ” на два кроки”. Ліцитатор миттєво фіксує нову сумму ударом молотка. Згодом цей “трюк” повторюється і учасник №4 на рівному місці втрачає ще 20000 грн.

Отож будьте пильні, ця справа не любить поспіху. У вас є як мінімум 3 хвилини та три удари молотка щоб обдумати кожен наступний крок. Рекомендую переглянути кілька роликів в ютубі на тему “земельних торгів”.

Насправді не всі аукціони проходять настільки жорстко і запекло. В більшості випадків при грамотному підході до торгів ви не переплатите більше 10% оціненої вартості.

Рекомендую ознайомитися з статтями Земельного кодексу України:

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *