Site icon АнтиДно

Як стати багатим з нуля. Поради Роберта Кіосакі через книгу “Багатий тато, бідний тато”

  1. Вища освіта та гарні оцінки вам не допоможуть.
  2. Частина друга. Урок 1. Багаті не працюють за гроші!
  3. Частина третя. Урок 2. Різниця між активом та пасивом. Навіщо навчатися фінансовій грамотності.
  4. Частина четверта. Урок 3. Думайте про свій власний бізнес
  5. Частина п’ята. Урок 4. Податки та в чому сила корпорацій
  6. Частина шоста. Урок 5. Багаті вигадують та винаходять способи заробітку грошей.
  7. Частина сьома. Урок 6. Працюйте щоб отримати досвід.
  8. Частина восьма. Долання перешкод на шляху до багатства.
  9. Частина дев’ята. 10 кроків щоб розпочати.
  10. Частина десята. Дійте!

Чому успішні люди погано вчилися у школі.

система освіти

Чи часто ви говорите своїм дітям, – учися, бо будеш погано вчитися не будеш мати доброї роботи. Або чи часто ви чули це від власних батьків? Можливо у вашій сімї ви, обоє зразкові батьки, добре училися в школі, отримали вищу освіту, маєте непогану роботу і хочете такої ж долі для ваших дітей. Або навпаки, ви тяжко гаруєте на чужині і хочете кращої долі для своїх чад, тому заставляєте їх зранку до ночі мучити шкільну науку та наймаєте десяток репетиторів з різних предметів?

Звісно після цього рано чи пізно з вуст дітей ми чуємо таку фразу на кшталт «А навіщо воно мені? Це не знадобиться у реальному житті.» І будуть праві. Адже до прикладу Мадонна чи Майкл Джордан чи Біл Гейтс який побудував корпорацію Майкрософт та був чи найбагатшим у США, досягли успіхів і не були успішними в навчанні.

доляри

Сьогодні шкільна освіта не дає тих знань які необхідні, щоб стати багатим. Адже насправді країні потрібні не бізнесмени. Країні потрібні РОБІТНИКИ. Російською “Работники”, от слова раб. Звичайно я не хочу, щоб ви від сьогодні дитину відпустили у вільне плавання. Базові знання потрібні.

Давайте розглянемо класичну історію щасливої сім’ї: Він та вона, знімають квартиру, викладаються на 200% щоб заробити на власний дім, потім діти, авто. Діти ростуть та й росте потреба у грошах. Ви працюєте ще більше, з вашими доходами ростуть і ваші податки, гроші тікають як вода в пісок і задоволення та щастя стає все менше. Ви крутитеся як білка в колесі, щоб на-складати собі на старість а дітям на добру освіту.  Роберт Кіосакі називає це щурячі перегони або як вижити та вибратися з бідності. Так, єдиним правильним виходом вибратися з цього колеса – отримати фінансову грамотність. Ви можете сказати – ще потрібна фортуна, але я заперечу. Фінансово неграмотні люди, які вигравали в лотерею скочувалися на той самий рівень через рік-п’ять та в кінцевому результаті продавали усі свої будинки автомобілі і решту майна які не змогли утримувати.

Роберт Кіосакі, автор книги Багатий тато, бідний тато, з самого дитинства мріяв тільки про одне. Стати багатим. Йому пощастило пізнати закони бідного та багатого світу адже у його вихованні брали участь два батька. Справжній батько – вчитель. Та другий – наставник та бізнесмен який давав Роберту поради трішки більшої складності але в доступній формі. Ці поради, як стати багатими, Роберт закарбував у своїй пам’яті та хоче передати своїм читачам. 

Автор бестселлера

На-жаль бідні батьки не можуть навчити своїх дітей стати багатими, адже самі не є такими. А багаті можуть і роблять це за обіднім столом. Дистанція між ними росте і навіть середній клас, який ще тримається на плаву теж поступово вимирає. Ніколи не кажіть я не можу собі це дозволити бо це дорого. Думайте, що робити, щоб отримати це. Заставляйте мозок працювати а не лінуватися. Книга складається із 6-ти розділів, які стануть вашим дороговказом до змін та багатства. Я Вам допоможу пройти цей шлях описавши максимально у подробицях кожен розділ книги Багатий тато, бідний тато українською мовою. То ж, читайте далі…

Частина 2. Урок 1. Багаті не працюють за гроші!

лакшері

Роберт з самого малечку спостерігав як живуть багаті в красивих будинках, їздять відпочивати по дорогим курортам на крутих каділаках. І звичайно ці діти не хотіли з ним бавитися та проводити час. Таким як і Роберт, бідним на перший погляд, був ще один хлопчик на ім’я Майк. Так як батько Роберта не зумів пояснити як заробляти гроші. Він зі своїм однокласником Маком вирішили зробити бізнес на тюбиках від зубної пасти, ходили по сусідам і випрошували пусті тюбики. Звичайно що мамі Роберта не сподобалась гора чужих м’ятих тюбиків і бізнес міг накритися. Роберт з Майком вирішили переправляти упаковку на метал, але звичайно що такий бізнес з металом був незаконним і смішним. Батьки були стривожені, але в водночас і захопленні бажанням хлопчиків стати багатими.

Як ви вже знаєте, батько Роберта був бідним учителем та не міг навчити свого сина фінансової мудрості, хоча й батько Майка виглядав бідним, проте мав дуже великі фінансові амбіції, і якраз став тим самим другим батьком для Роберта який вчив ставати багатим. Рідний батько Роберта відчував серцем, що батько Майка має фінансову жилку і вірив що той стане успішним бізнесменом. Тому сам порадив своєму сину вчитися заробляти грошей у чужого батька.

Тепер, будучи натхненим маленький Роберт складав плани як почати навчатися у розумного батька свого однокласника Майка. Батько Майка багато працював і володів вже трьома ресторанами на цей час.

Отож Урок 1. 10 центів за годину. Батько Майка погодився вчити Роберта але сказав, – тільки якщо ти приймеш це рішення зараз. Іншого шансу не буде. Звичайно що малий Роберт не звик приймати рішення сам, але тут або так або ні. В бізнесі потрібно вміти приймати рішення!. «Але … але, в мене гра в бейсбол з друзями», –  хотів відмовити Роберт, але зрештою бажання стати багатим перемогло і він погодився працювати за 10 центів в годину, що по міркам навіть 1956 року було дуже мало!

надокучлива та тяжка робота

Роберт з Майком працювали по три години в день в магазинчиках батька Майка витираючи пил з консервів та товарів і заробляли по 30 центів в день. На 4-й тиждень він був готовий звільнитися від цієї надокучливої роботи. Справжній батько Роберта був розгніваний що батько Майка платить по 10 центів і порадив йому просити хоча б 25 центів в годину при наступній зустрічі.

На зустрічі Роберт сердито обурювався батькові Майка і сказав що той дурить його і заробляє на ньому, нічого не вчить як і обіцяв а лише заробляє працею дітей та інших бідних людей. На що батько Майка відповів, що чув ці слова від багатьох своїх найманих працівників. Але насправді ця низькооплачувана робота і була навчанням. Нетрадиційний підхід нетипова школа – Школа Життя, а не лекції та уроки як зазвичай буває.

Ці два хлопчики були першими хто запитав батька Майка як заробляти гроші, на відміну від 150 інших робітників, які просто працювали за гроші, і робили б так і надалі потративши на це кращі роки свого життя. Дехто звільняється і шукає роботу з більшою зарплатою, хоча це не вирішує їхніх проблем.

Отож, ще раз урок №1 який виніс Роберт, але ще не до кінця усвідомив, це те, що бідні та середній клас працюють, як і він, заради грошей. А багаті заставляють гроші працювати на них. Страх прив’язує людей працювати за гроші. Страх невиплачених кредитів, страх неоплачених комунальних рахунків.

Так от, оскільки перший урок говорив про те, що працювати потрібно не за гроші. Батько Майка сказав, що тепер Роберт буде працювати на за 30 центів в день, а безоплатно. Вийшло так, що  Роберт прийшов за надбавкою а отримав протилежне. Його однокласник, син Майка теж працював безплатно. Так тривало ще три тижні.

відпочинок після праці

Через три тижні безоплатної роботи настав момент нового уроку. Багатий тато зустрівся з Робертом купив йому та своєму синові по морозиву та запропонував тепер працювати за 25 центів, а потім за 1 долар в годину. Роберт був сповнений спокуси погодитися на таку пропозицію але щось стримувало його в середині. Тоді багатий тато запропонував 2 долари за годину. Перед маленьким Робертом пробігали новий велосипед, нові бейсболки та інші блага дитячої фантазії, він міг стати за 2 долара в годину найуспішнішим серед однокласників, і був готовий сказати так. Але батько Майка не зупинявся і запропонував 5 доларів в годину, і сказав, що у кожного є своя ціна, і звичайний середньостатистичний робітник дає слабину. В цей момент в голові Роберта щось перемкнуло і він однозначно зрозумів, що погоджуватися знову протирати баночки навіть за таку велику суму він не буде. Це пастка, пастка, попадаючи в яку ви стаєте заручником страху та жадності. Тобто отримуючи більшу зарплатню цикл бідного життя повторюється. Просто із більшою зарплатою ростуть більше ваші  витрати та податки. Дві головні слабинки керують фінансово неграмотними людьми – це страх та жадібність. Люди накопичують тонни грошей і бояться їх втратити, іх страх росте і багатство не робить їх щасливими. Ці люди бояться втратити свої дорогі будинки, машини, заможне життя. Вони живуть на грані емоційного стресу. Тоді Роберт поцікавився, невже бідні люди щасливіші? Зовсім ні, адже бідність також нервує нас як і надлишок грошей.

Багато людей говорять, що гроші їх не цікавлять. Я теж раніше так говорив, але навіщо тоді вкалувати по 8 годин? Це абсурд. Такими людьми керує страх. Страх що подумають сусіди чи родина. Вони заробляють свої гроші і тим самим приглушують цей страх, адже таке рішення є короткостроковим. Сьогодні ви працюєте і відчуваєте себе захищеним, але завтра компанія проводить скорочення і ви вертаєтесь до того з чого почали. Це все ілюзія. Ваша зарплата, як морквинка яку прив’язують перед осликом щоб він ішов уперед.

Багатий тато сказав хлопцям попрацювати ще безплатно, і подумати над його словами про цінність долларових папірців та як утраматися від примарного багатства у вигляді вищої зарплатні. Щоб їм, назавжди відпало бажання герувати протираючи від пилу консервні банки та розкладаючи їх на полиці магазинів рівними пірамідками.

Звичайно, що Роберту та Майку було сумно працювати безплатно та не отримувати навіть тих 30 центів в кінці дня. Вони завжди за зароблені гроші купували собі комікси в тому ж магазині де самі працювали.

Одного разу, Роберт замітив одну дивну річ, продавчиня магазину відрізала першу сторінку коміксу а решту викидала у ящик для сміття. Роберт поцікавився навіщо і вона відповіла, що повертає відрізану сторінку дистриб’ютору як в якості кредиту коли він приносить нові комікси.

Бібліотека коміксів – бізнес для підлітків

Роберт і Майк спитали  дистриб’ютора чи можна забирати собі непродані комікси, на що він погодився з умовою, що вони не будуть їх перепродавати.  Через кілька тижнів у хлопців уже була ціла колекція коміксів і вони придумали бізнес. Це був їх перший бізнес. В підвалі вони створили свою бібліотеку та найняли молодшу сестру Майка працювати бібліотекаркою. Це був бізнес в якому був навіть один найманий працівник! Хоч вони були все ще дітьми. В цю підвальну бібліотеку коміксів вони запрошували сусідський дітей які платили по 10 центів та могли читати 2 години по 5-6 коміксів. А сестрі платили долар в тиждень  та дозволяли читати комікси безкоштовно.  Уже за три місяці Роберт та Майк заробляли майже по 10 доларів в тиждень та навіть хотіли відкрити філіал для своєї читальні. Проте не найшли такої надійної бібліотекарки як сестра Майка.  На жаль через бійку серед читачів, бізнес довелося закрити. Але це вже було не так важливо, адже замість клопіткої роботи, хлопці отримали перші навички бізнесу і мали багато вільного часу щоб  бавитися у бейсбол та кататися на велосипедах.

Читайте далі про фінансову грамотність та різницю між активами та пасивами

Різниця між активом та пасивом. Навіщо навчатися фінансовій грамотності.

Тепер ми переносимося в доросле життя Роберта та Майка. Майк – син багато тата унаслідував його бізнес компанії і вони стали розвиватися ще краще. А Роберт у віці 48 років та його дружина  віці 37 років теж стали незалежними від роботи і їх бізнес був настільки потужний, що статки росли самі по собі.

грошове дерево

Роберт порівнює це з деревом, яке спочатку потрібно підливати, а потім його коріння стають настільки сильними, що воно самостійно може шукати воду та створити тінь відпочинку та давати плоди для їх господарів.

Роберт завжди згадує історію, коли 9 відомих багатіїв кінчали життя смертю через самогубство, банкрутство, в’язницю тому, що у часи великої депресії не змогли зберегти свої статки. Така ж ситуація відбувалася і з відомими спортсменами, які на вершині своїх кар’єр заробляли мільйони, а коли покидали спорт по зрозумілим причинам, скочувалися вниз. Чи наприклад щасливчики які виграли у лотерею, через кілька років втрачали все через фінансову безграмотність.

Ще з самого дитинства, багатий тато Майка пояснював основи фінансової грамотності за допомогою картинок. Це було просто для розуміння в підлітковому віці, і тому,  Роберт Кіосакі в своїй книзі теж використовує багато ілюстрацій.

Отож, правило №1 як стати багатим, це розуміти, що таке Активи і Пасиви, а також розуміти, яка між ними різниця. Запам’ятай головне правило, говорив багатий тато, – бідні і середній клас скуповують пасив, який насправді вважають активом. І звісно, це стається через те, що бідні не розуміють, що  є активом, а що  є пасивом. Батько Майка всього за кілька хвилин зумів донести ту мудрість, яку професори університетів не можуть втовкмачити своїм студентам.

Запам’ятайте і ви:

АКТИВ – це те, що приносить гроші у вашу кишеню.

ПАСИВ – це те, що виймає гроші з вашої кишені.

Ось до прикладу шаблон поведінки бідної людини. Працює на роботі, отримує зарплату і витрачає її на: Податки, їжу, оренду, одяг, розваги, подорожі.

Багаті люди звичайно, теж витрачають гроші на одяг, комуналку чи їжу, але попри те, роблять це з розумом, а на гроші що залишилися купують Акції, облігації, нерухомість (зверніть увагу,  що не всяка нерухомість є активом) чи створюють інтелектуальну власність. В результаті отримають дохід у вигляді дивідендів, процентів, дохід від оренди житла чи роялті (авторський гонорар).

Давайте розглянемо типову американську чи українську сім’ю. Він і вона, нещодавно одружилися, мають гарну роботу та освіту вирішують, що жити в орендованій тісній квартирі більше не будуть та починають фокусуватися на власних кар’єрах. Їхні доходи звісно ростуть, але з доходами ростуть і податки у вигляді 20% від зароблених грошей, тобто ті гроші які робітник ніколи не отримує так як він йде в сферу соціального захисту та пенсійний фонд. Ще гірше це кредитна карточка, коли молода пара вирішує взяти кредит та купити авто чи будинок, це капкан через  який він та вона змушені ще більше працювати, крутитися наче білка в колесі, але фінансово все одно стояти на місці. Страх ризикувати, страх виділятися з натовпу, страх критики і бути не таким як усі робить вас заручником свого життя. Заручником податків та боргів.

Шкільний процес відбиває творче мислення у наших дітей та формує шаблони. Шаблони, які створюють хороших працівників а не роботодавців. Чим більше хлопці отримували розуміння грошей, тим сильніше вони віддалялися від школи та своїх однокласників.

Далі Роберт Кіосакі наглядно ілюструє розуміння свого бідного та багатого батька, щодо власного будинку. Багатий батько вважає власний будинок – пасивом. Хоча бідний вважав свій будинок чи не найвищим здобутком у житті та вважав його активом.  Далі, уже маючи фінансові знання, Роберт намалював своєму бідному татові діаграму де показав, що його будинок, це лише витрати. І чим більший будинок тим більшими будуть витрати. На опалення, на ремонт, на догляд за садом. Тому якщо у вас вже є дім в якому ви себе непогано почуваєте, не потрібно купувати для себе, наголошую, ще один і сприймати його як актив. Через коливання цін на нерухомість не факт, що ви зможете його продати за таку ж ціну. Більшість людей платять за будинок, яким насправді, навіть не володіють,  заганяють себе в 30-річну позику. Більшість ніколи не отримують досвіду інвестування, адже бояться втратити гроші. Не потрібно боятися, краще спробувати і можливо втратити невелику суму ніж дожити до пенсії і вважати власний будинок активом, який все життя качав у вас гроші.

Зверніть увагу, Роберт Кіосакі не призиває не купувати нерухомість, а зрозуміти різницю між активом і пасивом.  Будинок у якому ви живете-  це пасив. Квартира, якою ви володієте і здаєте в оренду – це актив.

Звичайно, найбільша проблема і трагедія бідного та середнього класу це відсутність стартового капіталу. Типова ситуація коли єдиним джерелом доходу є лише заробітна плата. В такому випадку вам потрібно з великою впевненістю купувати ті активи, які з великою долею вірогідності принесуть дохід. А вже маючи під ногами міцніший фундамент інвестувати і проводити більш ризиковані операції.

Зараз, ви працюєте на роботодавця, значить ви робите багатшим власника того підприємства на якому працюєте. Зараз ви працюєте на державу, держава вас обкрадає податками. Зараз ви працюєте на банк, сплачуючи відсотки по кредитці.

Вернемося до активів і пасивів. Отож, весь той хлам який є у вашому гаражі, яким би він не був дорогим не є активом. Адже він не приносить вам ні копійки в даний момент. Як тільки ви звільнитеся з роботи цей звалений в купу мотлох не допоможе вам жити далі. Як зрозуміти що ви багатий? Це коли ви звільнитеся з роботи, а на ваш банківський рахунок й надалі надходитиме $1000 доларів. Ваша мета, це стати незалежним від заплати і нарощувати графу доходи. Тобто купувати ті активи, які збільшать поступлення на рахунок у банку.

Я хочу резюмувати цей розділ двома ключовими твердженнями, які потрібно закарбувати у своєму мозку.

Багаті – купують актив. Бідні лише витрачають гроші. А середній клас купує пасив, який вважає своїм активом. Відповідь на запитання як розпочати власний бізнес дає у наступному уроці №3 четвертого розділу засновник МакДональдса  Рей Крок.

Глава четверта. Урок 3. Думайте про свій власний бізнес

Як зрозуміти цю фразу? Робер Кіосакі робить акцент на словах СВІЙ ВЛАСНИЙ. Багато бідних людей фокусується на чужих здобутках, чужих багатствах. Як у нас кажуть: «Рахують чужі гроші».

бізнес на їжі чи на нерухомості?

Отож, всупереч цій тезі, давайте почнемо цей урок зі знайомства із співзасновником Макдональдса Рейом Кроком. Якось після лекції серед студентів, його запросили на пиво самі ж студенти поговорити про його досягнення у бізнесі. Рей крок запитав у студентів – «Як ви думаєте, яким саме бізнесом я займаюся?». Відповідь для всіх була очевидною, він мав бізнес на гамбургерах, які ми всі звикли коштувати в мережі макдональдс. Але стоп. Рей очікував почути від студентів відповідь, що його бізнес оснований на гамбургерах, проте це було не так. «Мій бізнес – нерухомість», ствердив Рей. А й звісно, пригадайте де у вашому місті знаходяться ресторани Макдональдса? Вірно, на перетині найвідоміших вулиць чи проспектів. Це найкраща нерухомість у світі.

Повернемося до секрету багатих №3 – думайте про свій власний бізнес. Коли вас запитують у якій сфері ви працюєте, як правило бідні відповідають, – я банкір, я лікар, я кухар, художник. Але ви не власник банку, ви не власних приватної клініки, ви не власник ресторану, ви художник по найму. Тобто у всіх цих випадках, ви робите багатшим не себе, а реальних власників компаній у яких ви працюєте. Якщо ви хороший спеціаліст в певній області, задумайтесь над тим, щоб це стало вашим ВЛАСНИМ бізнесом. Я не кажу Вам зараз негайно звільнятися з роботи, продовжуйте працювати і паралельно фокусуйтеся на накопичуванню активів замість того, щоб фокусуватися на графі дохід.

Коли ми фокусуємося на графі дохід, нас переповнюють такі думки як, – мені потрібна більша зарплата, я хочу ще повчитися,  щоб отримати кращу роботу, я буду працювати понаднормово щоб заробити більше, може мені взятися за ще одну роботу? Я звільняюся через два тижні. І т.д.  Це помилка, людина зосереджується на доході, і знову забуває про те, що можна мати щось власне. Власний бізнес.

Основною причиною того, що ми відкидаємо будь-які спроби почати власну справу, – відсутність фінансового фундаменту, подушки безпеки. Боязнь провалу в бізнесі. А зарплата нам здається більш захищеним і впевненим джерелом доходу. Це хибна та примарна думка. Адже коли людина втрачає роботу, великий будинок чи авто стає для них справжнім пожирачем грошей. І те, що ми вважали своїм активом – будинок, чи дороге авто ніяк не допомагає нам прожити далі. Адже не приносить ні копійки. Ви не зможете продати ваш автомобіль по такій же ціні, як тільки авто покидає автосалон його вартість знижується на 25% відсотків.  

правильний напрямок навчання дітей

Роберт Кіосакі закликає навчати ваших дітей фінансової грамотності поки вони живуть разом з вами.  Перш за все, ще розуміння активу і пасиву. До прикладу будинок в якому ви живете, – це пасив, адже виймає гроші з вашої кишені. І будинок який ви здаєте в оренду – це актив, адже кожного  місяця він генерує гроші і приносить дохід. Так само автомобіль, на якому ви катаєтесь – пасив. Витрати на пальне та ТО. Інша справа, коли авто використовується у бізнесі і приносить дохід. Тоді це актив і лише так.

Що радить придбати Роберт Кіосакі у якості активу. У баченні автора книги Багатий тато, бідний тато активи розділені на наступні категорії:

  1. Це бізнес яким я володію і він не потребує моєї присутності. Тобто він керується найманими директорами.
  2. Акції
  3. Облігації
  4. Інвестиційні фонди відкритого типу
  5. Нерухомість  – але лише та, яка приносить дохід.
  6. Боргові розписки
  7. Авторські гонорари він інтелектуальної власності: контент згенерований вашою головою та творчістю: тексти картини музика відео.
  8. Будь-який інший товар, який продукує дохід та який можна легко продати у разі потреби.

Роберт Кіосакі розказує, що він любить вкладати гроші у маленькі компанії, це звичайно ризик, але фортуна на його боці, адже є певна стратегія. Він продає акції малих компаній через  рік. Щодо нерухомості, то як правило він володіє нею до 7 років.

Роберт продовжував працювати на великі компанії, тримався роботи. Але слідував рекомендацій свого багатого тата: думав про власний бізнес. Статистика насправді невтішна. Дев’ять  із десяти бізнесів зазнають невдачі через п’ять років. Тому не потрібно робити незважених кроків і стрімголов засновувати компанію. Працюйте на роботі, але думайте про власний бізнес і починайте вже накопичувати активи.

posh life

Тепер щодо розкішного життя. Дуже великою помилкою бідних та середнього класу є те, що коли вони починають отримувати більше доходів, починають купувати предмети розкоші. Наприклад ви заробляли 500 доларів, жили скромно та тратили 500. Тепер ви заробляєте 1000 і просто стали купувати дорожчий одяг чи відпочивати на кращих курортах і ваші витрати склали ті самі зароблені 1000. Вітаю, ви білка в колесі. Заручник. Купувати ппредмети розкоші та ппіднімати планку витрат ще зарано, адже ви будете лише виглядати багатшими і насправді, це примара. Будуйте власний бізнес на заощаджені, від покупки непотребу, гроші. І коли активи принесуть дохід – на ці кошти купуйте нове авто.  Про силу корпорацій та податки читайте у наступній частині

предмети розкоші тільки після досягнення достатньої кількості активів

Частина п’ята. Урок 4. Податки та в чому сила корпорацій

Робін Гуд

Всі ви добре знаєте казочку про Робін Гуда, який відбирав гроші у багатих і віддавав бідним? Багатий тато ненавидів цього в лапках «героя» та називав його шахраєм, хоча бідні люди думають інакше. Багато з нас хочуть, щоб заможні люди платили більше податків, а ці гроші натомість дістануться бідним. Насправді зараз тим самим Робін Гудом виступає держава з  її податковими органами, але нажаль, найбільше цей робін-гуд оббирає якраз не багатих, а середній клас з високими доходами та бідних.

Роберт з самого дитинства чув, з боку свого бідного батька про те, що багачі жадні шахраї і повинні платити більше податків, а з іншої сторони від багатого тата чув, що при владі сидять ліниві чиновники  при тому вони ще й ті крадії.

На початку формування податкової історії США насправді було так як в казочці про Робіна Гуда, що податкова маса лягала на багатих, але з часом лобісти проштовхували все нові та нові закони, і таким чином перенесли тягар оподаткування на середній клас та бідних.

Податковий тягар

Багатий тато досить багато витрачав на бухгалтерів та адвокатів, і це все одно було дешевше ніж платити зайві гроші владі. Водночас, знаючи закони і юриспруденцію можна залишатися законослухняним громадянином і не платити державі.

Бідний тато заохочував Роберта працювати в великій компанії, тому що, це прекрасний шанс рухатися по кар’єрній драбині і бачити як із зростом посади росте заробітна плата. Багатий тато ж заохочував володіти тією кар’єрною драбиною.

Коли Роберту виповнилося 25 він працював в компанії Ксерокс і був успішним та отримував компліменти від начальства. Проте його не покидала думка що він працює на когось, тому почав думати про власний бізнес та накопичувати АКТИВИ і вже через 3 роки отримував більше доходів від власного бізнесу ніж заробляв в компанії Ксерокс, будучи найкращим менеджером з продажів.

Вже зовсім скоро Роберт купує свій перший Порше, але не за зароблені на Ксероксі гроші, а з доходів від власного бізнесу. При чому купує його не як приватна особа, а на свою компанію, до оподаткування доходів.

На лекціях Роберт наголошує, що фінансова грамотність складається з таких ключових знань як:  бухгалтерський облік, інвестування, Окремою статтею Роберт виносить пункт «розуміння ринку» потрібно бачити, що зараз в трендах і на що попит в даний момент. Як тільки якась річ набирає шуму, згадайте про біткоїни, потрібно просто вчасно в це вкласти гроші і вчасно продати. Далі, це знання законів та юриспруденція. Трасти та офшори посилюють захист в судових справах, адже багаті ховають свої активи і коли припече і справа в суді, виявляється що відповідач нічим не володіє.

податкове наванатження

Тепер про переваги корпорації в податковому законодавстві. Зарплата працівника спершу обкладається податками, а потім на решту ви купуєте товари, сплачуєте комунальні послуги, харчуєтесь, відпочиваєте. Наприклад, ви заробляєте 1000 доларів, з яких відразу віддаєте 20%, тобто 200 доларів державі. В корпораціях це працює по іншому, з зароблених 1000 доларів компанія витрачає гроші на пальне для авто, ремонти, страхування, оплачує вам тренажерний зал чи ресторани, а все що залишається, наприклад 500 – лишень тоді оподатковується. Тобто 100 долярів податків. І все це легально. Про те, як придумати свій спосіб заробітку у наступній частині

Частина шоста. Урок 5. Багаті вигадують та винаходять способи заробітку грошей.

Роберт з 1984 року займається  навчанням і це приносить йому також немалий дохід. Впродовж стількох років він зрозумів, що його студенти мають надзвичайний потенціал і здібності до ведення бізнесу. Але стати на шлях успішного багатого бізнесмену заважають ментальні проблеми. Це передусім сумнів. Сумнів у власних силах. Навіть я зустрічав багато талановитих людей, які не вважали себе такими і боялися розкривати далі свій талант. Впевненість у собі – запорука успіху. Натомість ті, хто був наглішими переважали розумніших.  Фінансові генії зуміли поєднати у собі ці дві якості: Розум та впевненість. На своїх заняттях роберт вчить студентів бути пробивними і це, як наслідок, дасть вам можливість в житті отримати більший вибір. Поки ви з кожним роком будете усвідомлювати про втрачені моменти, які привели б вас до успіху, ваші друзі будуть відчайдушно рватися до перемоги. Ще 300 років назад, основним джерелом багатсва були ресурси землі, зараз – це також інформація.

Багато бізнесменів зазнають невдачі через те, що тримаються старих технологій. Вони проклинають технічний прогрес замість впровадження технічних новинок. Також і старі бізнес ідеї не будуть працювати ефективно в сучасному світі, адже уже всім давно відомі. Тут я хочу повернутися до основної теми цього розділу, – багаті винаходять та вигадують нові способи заробітку. Ловлять хвилю в морі та сідлають її гребінь.

Роберт Кіосакі, автор цієї книги, також розробив гру. Вона називається CASHFLOW (грошовий потік). За допомогою цієї гри можна навчитися інвестуванню. Студентам подобалась ця форма навчання через гру. Це симулятор реального бізнесу без наслідків втратити реальні гроші. Ця гра продається навіть на ОЛХ та в інтернет магазинах та онлайн в ПлейМаркеті.

Повернемося до активів. Найпотужнішим активом, який є у кожного – це його голова, його розум. Його лише потрібно натренувати. Зараз в розпал цифрових технологій, капітал заробляють на біржах акцій одним кліком мишки. Важливо розвивати цей актив, фінансову мудрість, він найпотужніший серед всіх багатсв світу.

Роберт з дружиною ніколи не відкладував гроші, як тільки появлялась хороша можливість, гроші інвестувалися. Як приклад він розкає про одну з вдалих фінансових операцій по купівлі-продажу будинку. Він купив цей будинок за 20000 через агенство, яке займалося збанкрутілими фірмами, люди боялися мати справу з такими будинками. Коли Кіосакі впорядкував усі документи і  будучи приватним власником будинку продав його за 60000 дол. Заробивши майже 40000 на рівному місці. А тепер подумайте, скільки часу ви б потратили щоб зекономити таку суму?

Життя кожен день дає нам можливості, ваша задача ці можливості розгледіти. Зараз світ міняється з неймовірною швидкістю, і чим більше він міняється, міняються технології, тим більше шансів у вас є.

Роберта часто питаються з чого починати, він дає поради в останній частині книги. Але порада яку може дати негайно, це сприймати події у житті спокійно навіть коли ви допускаєте помилки. Біда шкільної освіти в тому, що коли дитина припускається помилок їй нав’язують що це погано. Але навпаки, без помилок ми не навчимося. До приладу, щоб почати ходити після народження ми повинні падати, щоб почати кататися на велосипеді – теж не обійтися без падінь. Така ж ситуація і з грошима. Переможці не боялися програвати, бо невдача – це складова успішності.

І знову Кіосакі наводить приклад успішної куплі-продажі, де бізнесмен купив на перший погляд старий в поганому стані будинок, а як виявилося згодом він угледів ще велику ділянку землі яка була разом з будинком. Потім він будинок зніс, а землю розділив на 5 ділянок і продав дуже вигідно. Ризики є завжди – говорить Роберт, і вам не потрібно їх боятися, а навчитися їх долати. У наступній частині поговоримо як отримати досвід ведення бізнесу.

Частина сьома. Урок 6. Працюйте щоб отримати досвід.

читає бестселлер

Роберт розказує історію, коли молода жінка репортер брала у нього інтерв’ю і попросила пораду як досягти успіху і стати такою ж відомою. Репортерка писала дуже хороші репортажі а у вільний від роботи час писала художню книгу. Проте ця книга не була популярною. Роберт Кіосакі порадив репортерці відвідати курси по маркетингу, адже її проблема була не в тому, що її книга була не цікавою, а  в тому що вона не вміла її продати. Звідки пішло слово бестселер – від сполучень слів «бест»-«селлер» – те що найкраще продається. Із власного досвіду Роберт Кіосакі знав, що він нікудишній письменник, але професійний продавець. Жінка репортер образилась за таку пораду йти вчитися на менеджера по продажу, адже вважала себе дипломованим репортером та письменником і ненавиділа торгашів. Багатий тато вчив Роберта бути обізнаним у різних сферах потрохи, а бідний тато вважав, що потрібно бути професіоналом на 100% в якійсь одній галузі. В країні дуже багато крутих спеціалістів у різних сферах і вони могли б заробляти статки. Та на жаль їм бракує ще одного знання, це фінансової грамотності.

менеджер по продажам

Роберт розказує як поміняв декілька робіт для того, щоб отримати знання у різних сферах. Навіть пішов до війська пілотом, щоб отримати навички командира. У власному бізнесі важливе вміння керувати людьми і вміти показати себе сильним лідером. Далі Кіосакі працює в компанії Ксерокс менеджером з продажів. Ця компанія має найкращу школу менеджменту і цей досвід став золотим для Роберта. За 4 роки він переборов страхи пов’язані з продажами. Наприклад страх отримати відмову клієнта.

Більшість господинь могли б приготувати набагато смачніший гамбургер ніж в макдлональсі, але вони не стали заможними як власник макдональдса. Чому? Тому що не потрібно зосереджуватися тільки на тому, як приготувати найсмачніший бургер, а й подумати як його доставити та продати до клієнту. Відповідно, основні навички, які вам потрібні для успішного ведення власного бізнесу, це вміння продавати та контактувати з іншими людьми. Навички комунікації – ділова переписка, ведення перемовин.

Частина восьма. Долання перешкод на шляху до багатства.

страх втратити гроші

Відмінність багатих і бідних це те, як вони вміють керувати свої страхом. Після навчання фінансової грамотності ми все ще стикаємося з рядом перешкод на шляху до багатства. Це, як правило, ментальні перешкоди. Передусім це страх, цинізм, лінь, звички та зверхність чи зарозумілість.  Давайте розберемо основну перешкоду – страх. Страх втратити гроші є як у бідних так і у багатих. Різниця в тому, що багаті вміють долати цей страх і рухатися далі. Бідні ж , втративши раз в житті 100 долярів більше не ризикують робити інвестиції. Як приклад він розказує про знайому медсестру. Коли вона бачить кров – вона починає діяти, але коли я їй розказую про фінанси, вона не хоче слухати і тікає. Я ж навпаки, коли бачу кров … тікаю, ні не тікаю, тому що втрачаю свідомість.

Накопичувати активи потрібно змолоду, тоді буде менше страху і невпевненості в старості. Але що робити, що вам поза 30, і ви тільки починаєте? Багатий тато говорив в такому випадку потрібно діяти як діють техасці. Техасці люблять усе велике, якщо програють, то програють багато, але якщо перемагають – то теж з розмахом. При цьому жителі Техасу не переймаються поразками і програють красиво. Тато Майка стверджував, що люди завжди стараються діяти 100% гарантією успіху через страх втрат і тому стоять на місці. Зазнавши невдачі потрібно надихатися ними і продовжувати рухатись вперед.

Чи часто ви задавали собі такі питання: «Інші кращі за мене» «А що, якщо буде обвал економіки», «А що, якщо я не зможу вернути свої гроші», «А що, якщо щось піде не так, як я спланував». А ще близькі чи друзі, які час від часу наголошують на недоліках та нагадують про невдачі: «В тебе нічого не вийде, в інших же не вийшло», «Ти що думаєш, що інші не могли до цього додуматися» і т.д. Ти поневолі починаєш вірити в це і сидіти нічого не роблячи та гаруючи по 8 годин в день. А життя та багатство тим часом проходить повз.

Ще два приклади приводить Роберт основані на цинізмі інших людей у зв’язці зі страхом. В 50 роках люди настільки боялися ядерної війни, що витрачали статки на будівництво власних бомбосховищ та запасів, якщо б ці гроші вони інвестували, – мабуть стали успішними багатіями. Чи будь-який епідемічний спалах  хвороби, грипу чи іншої зарази власники фармацевтичних компаній через рекламу в ЗМІ та нагнітання паніки збагачували свої статки на ліках. Також він приводить в приклад реального бізнесмена на імя Сандерс, який у 66 років збанкрутився, але не пав духом та їздив по країні намагаюсь продати свій рецепт смажених курчат. Йому відмовили майже 1000 разів, але один ресторан погодився і в результаті Сандерс знову розбагатів. Це все завдяки мужності та впевненості. Ось посилання на статтю про полковника в Вікіпедії https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%BB%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BA_%D0%A1%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D1%80%D1%81

ліньки

Тепер поговоримо про лінь. Подейкують, що зайняті люди дуже ліниві. Усі ми чули наприклад таку історію. Він тяжко працює не покладаючи рук, інколи приносить роботу додому чи затримується в офісі. В один препоганий момент він повертається в будинок, коли його дружина та діти пішли від нього. Через те, що приділяв мало уваги їм і віддавався весь роботі. В результаті внутрішньої депресії він втрачав і роботу також.

Роберт Кіосакі навколо себе часто зустрічає людей, які занадто зайняті, щоб думати про своє багатство. Аналогічно і щодо свого здоров’я. Причини і тут і там однакові, – зайнятість. Будучи сильно зайнятими отримують привіт уникнути своїх очевидних проблем. А ті хто не працюють, і мають достатньо часу на бізнес та здоров’я, витрачають його на серіали, рибалку, гольф, шопінг. Хоча глибоко в душі розуміють, що втрачають щось важливіше.

Як перебороти лінь? Почніть з того, що не будете собі говорити слова: «Я не можу собі цього позволити», «Мені треба багато економити», «Я занадто бідний», «Я ніколи не доб’юся успіху». Усі ці думки приводять до того, що мозок перестає працювати і лінь перемагає. Натомість думайте «Як я можу досягти цього», «Що потрібно зробити, щоб отримати це», «Як покращиться моє життя після досягнення мрій», «Як я буду виглядати гарно, коли почну відвідувати тренажерний зал». І запам’ятайте, що б ви не робили, навіть супер хороше, завжди знайдуться люди, які будуть засуджувати вас та ставити палки в колеса, відговорювати від ідей.

Звички. Багатий тато запитав у Роберта, як його бідний тато платить за комунальні послуги? Роберт відповів, що він спершу відкладає гроші на послуги, а вже що залишиться витрачає на себе та сім’ю. Багатий тато, робить по іншому. Він має звичку перше платити собі. Витрачати на себе, і лише в самому кінці платить іншим. Це є головним мотиватором. Адже, якщо ви інвестували ваші гроші у бізнес і не маєте як заплатити за дім, це мотивує вас для пошуку нових видів заробітку.

Не потрібно бути зарозумілим та зверхнім. Ви заробляєте гроші своїм розумом. Та втрачаєте через дурість. Якщо ви не компетентні у якісь галузі, будьте стриманими та найміть собі спеціаліста або вивчіть цю галузь перед тим, як працювати з нею. У наступній частині відповідь на запитання «Як почати?»

Exit mobile version