Як я заробив на колупанні у носі, або клікбейт чистої води.

Сидячи одного вечора та колупаючись у носі я спостерігав як моя пасія жваво крутила ленту Facebook і з захопленням клікала на жовті заголовки статей на кшталт:

Я схудла на два кілограми у день просто випиваючи …

інтригуюче?

Відомий модний журнал розкрив секрети жіночої молодості

який журнал? що за секрет?

Кожен другий заголовок у ленті майорів кричущими інтригуючими словами та заманював на сайти, які були нашпиговані рекламними банерами. Це різновид психологічної маніпуляції, – приховувати важливу інформацію. Якщо ви бачите такі “теми” будьте певні – перед вами чистої води clickbait (від click «клацання» + bait «наживка»). Цим дієвим способом авторського шахрайства – надавати статті більшої значимості, завищувати її цінність, користується дедалі більше медіаагентств та блогерів. Що відбувається опісля? Чи блокуєте ви такі сторінки у ФБ? Скаржитеся на спам? Зазвичай ні, тому що підсвідомо не хочете підтверджувати, що вас ошукали.

Парадоксально, але такі жовті заголовки набирають значно більше переглядів ніж їх інформативні аналоги. А це додатково стимулює горе-авторів робити їх ще в більшій кількості та ще жовтішими. Коли чую слово клікбейт – перед очима стоїть Кім Кардашян, яка за словами відомого українського медія ТСН, блиснула волоссям між ногами, хоча насправді, її довга коса створила таку ілюзію. Але це не завадило відомим новинам опуститися до рівня мийки.

Головна проблема клікбейту у тому, що навіть у здорової людини не формується імунітет до нього. Я це бачу й по своїй поведінці, коли рука тягнеться перейти по яскравому заголовку знаючи, що під красивою обгорткою прихована чергова порція реклами. Часто автори використовують брудні слова, як у прикладі з статтею про Кім та у моєму заголовку про колупання у носі. Вульгарність вкупі з цікавістю, страхом, хвилюванням створюють бомбезний коктейль, який б’є по здоровому глузді вашої психіки і заставляє тапнути по заголовку.

Розглянемо найчастіші приклади маніпуляцій:

  • недоговорювання ключової інформації;
  • гіперболізм події;
  • викривлення матеріалу;
  • маніпулювання почуттями;
  • підбурювання та підштовхування до дії;

Приховування ключової інформації

“по сєкрєту всєму свєту”

Мабуть один з найочевидніших та найпопулярніших видів клікбейту. В таких тайтлах автор заобачно обриває свою думку на найцікавішому моменті і ставить крапки́. Наприклад “На моїй голові знову почало рости волосся коли я почав втирати… “, або “Григорій Чапкіс тричі женився, але…”.

“Влада заборонила дизельні авто” – у цьому випадку людина, перш за все подумає про владу своє країни. Проте лише у тілі новини стає зрозумілим, що горе розповідач мав на увазі Німеччину.

Ще один варіант, це завзято, красивими епітетами описувати подію, героя чи річ, але так і не назвавши його ім’я у заголовку: “Держава два роки приховувала цей випадок від громадян”, “Стали відомими дивовижні подробиці розлучення Джонні Деппа та Ембер Герд”. Дехто з авторів клікбейту вправний у тому, що ненароком натякає на бурхливий розвиток подій у статті, наприклад: “Дівчина через вікно побачила двох людей і дістала свою фотокамеру, а після приближення фотографії відкрилася страшна правда”. З точки зору журналістської етики було б правильно сформувати ці заголовки ось так: “Втирання реп’яхової олії стимулює ріст волосся”, “Влада СРСР приховала наслідки вибуху у Чорнобилі” і т.д.

Перебільшення

залишилось підібрати правильний ракурс

“Експерти передбачають подорожчання гречки у найближчий час”. – Що за експерт? Диванний мабуть. “У Надії Мейхер підозрюють важку хворобу”, – аналогічно попередньому заголовку – це не медичний факт з її лікарської книжки, а лишень здогадки одного лікаря-любителя, який зробив цей псево-медичний висновок лише з однієї невдалої фотографії відомої акторки. До переліку фраз, які завищують ваші очікування можна добавити “Це повинен побачити кожен”, “Сенсаційна заява від Василя Вірастюка”, “Ви будете в шоці від побаченого у домі Тіни Кароль”.

Маніпулювання почуттями

Цей вид клікбейту несамовито кричить тобі – відкривай хутчіш! Це новина на мільйон і я хочу якнайшвидше поділитися нею. Наприклад “Весь офіс був в шоці від цих фотографій новорічного корпоративу!” або “Крик душі, врятуйте триколірного котика”. Брудний скандал розгорівся між учасниками гурту Антитіла”

Підбурювання до дії

хутчіш – а то пропустиш черговий супер-пупер розпродаж

“Десять ознак, що вас обманюють. Тисни щоб довідатися про них”. “У лотереї Зелена фортуна проходить розіграш елітного авто. Швидше випробуй свою вдачу! Часто-густо використовують питальні речення як заклик до дії. Наприклад: “А ти вже придбав біткоїни?” – цей заголовок просто благає вас купити криптовалюту підсвідомо навіваючи думку, що всі ваші знайомі колеги це давно зробили і стали заможнішими. Клікбейт, який не виправдовує надії читача чи глядача накопичує негатив до медіаресурсу і в кінцевому результаті довіра до нього впаде до нуля. Такий вид заманювання ефективний у короткостроковій перспективі, тому не вартує зловживати ним. Я дослідив топові ЗМІ й зауважив, що клікбейтом займаються майже всі, але відсоток жовтих статей складає до 10%. Отже, не все так погано в нашому інформаційному просторі.

Про боротьбу з клікбейтом у Facebook, та YouTube

Світ, зупинися! Не хочу і не буду бо це мій бізнес.

Такі гіганти як Google та FB стверджують, що систематично покращують власні алгоритми для виявлення клікбейтного контенту. Одним із способів його виявлення є вимірювання часу, проведеного користувачем на сторінці. Проте я вважаю такий спосіб неефективним, адже завбачливі редактори формують статтю таким чином, що вся інтирига клікбейту висвітлюється в останньому абзаці. Нещасний читач спрагло читає рядок за рядком в надії отримати відповідь на клікбейтний заголовок і проводить тривалий час на сторінці. Банальну та очевидну жовтизну на зразок “Жми сюда скорее, шок!!!” фільтри штучного інтелекту звичайно розпізнають, але й таке очевидне, вибачте за кримінальний жаргон ” фуфло” ми навчилися обходити самостійно, без алгоритмів Facebook .

Отож, заробляти на колупанні у носі (придумуванні жовтих заголовків) досить ефективно, але якщо ви вирішили ступити на цей шлях, робіть це креативно та правдиво, не приховуйте та не перекручуйте факти.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *