Як заробляти на фотостоках. Продаж фотографій та відео

 1. Що таке стоки. Які стоки найкращі.
 2. Скільки можна заробити на стоках.
 3. Скільки треба фото в портфелі, щоб достатньо заробляти.
 4. Екзамени на стоках.
 5. Що таке реліз моделі та реліз власника.
 6. Що краще продавати: фотографії, вектор чи відео?
 7. Стоковість роботи. Чим відрізняється стокова робота від звичайної.
 8. 10 порад початківцю з професією “стокер”.

Сучасній людині не треба мати спеціальну освіту, щоб розуміти елементарні закони ринкової економіки. Якщо є попит на товар або послугу, значить, обов’язково знайдеться підприємець, готовий задовольнити запити потенційних покупців. Фотографії, ілюстрації і 3D-візуалізації, в даному випадку, не є винятком. Саме про них, точніше, про способи заробітку з їх допомогою, піде мова в представленому огляді. І не поспішайте залишати наш веб-ресурс! Не виключено, що представлена інформація кардинально змінить ваше життя (природно, в кращу сторону). Але навіть, якщо цього не станеться, ви дізнаєтеся багато цікавого про фотостоки, особливості роботи фотографів (спеціалістів других професій) на зазначених ресурсах і багато інших корисних речей, що мають відношення до поданої тематики. Приступимо?

Що таке стоки. Які стоки найприбутковіші.

Якщо не заглиблюватися в деталі (в процесі вивчення питання нам все-таки доведеться це зробити), то можна сказати, що стоки – це ресурси, які пропонують потенційним покупцям придбати найрізноманітніший контент, включаючи:

 • фотографії;
 • малюнки/ілюстрації;
 • аудіо-, відеоматеріали та ін.

Іншими словами, стоки (англ. Stock – ринок) – це місце, де можна купити перераховані роботи, заплативши за них автору і посереднику (власнику зазначеного «ринку»), обумовлену грошову суму. Цікавий момент. На деяких ресурсах стверджується, що між фотостоками і фотобанками немає ніякої різниці (слова-синоніми), але не всі згодні з цим твердженням. Адже, перші дозволяють отримати і використовувати для своїх цілей фотографію або малюнок, без надання на них авторського права (тобто, це не ексклюзивний товар!). А другі – дають можливість купити необхідний контент, який залишиться у вас, якщо можна так сказати, в єдиному екземплярі. Природно, ціна придбаної в фотобанку роботи професіонала буде набагато вище, ніж вартість фото, яке ви можете купити на стоках. Але не забувайте, що ніхто не забороняє інтернет-ресурсам поєднувати надання цих послуг. Тому багато компаній можуть бути одночасно, як фотостоками, так і фотобанками.

пензлики для малювання
Розмаїття фотобанків та лідери ринку

У кожного з учасників процесу реалізації фотографій або іншого графічного контенту є свої завдання і цілі. Автор робіт хоче отримати за наданий матеріал максимальну грошову винагороду. Власник стоку – певний відсоток за свої послуги (реклама, перевірка контенту, зберігання інформації, пошук клієнтів та багато іншого), а потенційний покупець розраховує придбати ілюстрації, фото або відео, вартість яких відповідає їх якості.

У кожного проекту є свої особливості, недоліки/ переваги, але в даному огляді ми зупинимося на аналізі безперечних лідерів серед мікростокових фотоагенств – Shutterstock і Adobe Stock. Сотні авторів з України вже працюють на шаттері – приєднайтесь і ви.

Перелік найбільш відомих стоків також включає наступні сервіси:

 • Dreamstime;
 • iStockphoto;
 • 123RF;
 • Photodune;
 • Depositphotos;
 • Corbis;
 • Alamy;
 • РосФото;
 • Getty Images.

Скільки можна заробити на стоках

Одне з головних питань, яке цікавить практично всіх читачів даного огляду – це розмір грошової винагороди, на яку можуть розраховувати творці фотографій та іншого графічного контенту, розміщуючи його на Shutterstock або Adobe Stock.

Незалежно від того, де і як ви плануєте продавати свої роботи, ваш дохід буде залежати, в першу чергу, від наступних факторів:

 • рівень професіоналізму;
 • працездатність;
 • наявність необхідного обладнання та програмного забезпечення;
 • бажання і вміння вивчати модні тенденції, «настрій» потенційних покупців;
 • наявність/відсутність навичок маркетолога;
 • особистий досвід.
євро заробити на малюванні
Кожну фотографія чи відео можна продавати безліч кількість разів

Але повернемося до наших головних об’єктів вивчення. Фотосток Shutterstock, починаючи з 2003 р. (саме в цьому році утворилася дана компанія) розвивався такими високими темпами, що на даний момент, він являється світовим лідером за такими показниками, як сума виплат фотографам та кількість реальних клієнтів. Початківець, що розміщує свої роботи на зазначеному ресурсі вперше, може розраховувати на 0,25 дол. за кожну придбану фотографію, а його більш досвідчені колеги отримують за це 0,38 дол. (максимальна виплата). Середній показник – 33 цента/фото, доступний вам після того, як ви заробите на ресурсі від 500 дол.

Також у покупців є можливість купувати на Shutterstock фото (25 штук щодня), заплативши за цю послугу фіксовану вартість (абонплата за схемою On Demand). У цьому випадку схема нарахувань автору робіт буде мати наступний вигляд:

 • 0,81-1,88 дол./фото – отримують новачки;
 • 1,07-2,48 дол./фото – при заробіток від 500 до 3 тис. дол.;
 • 1,17-2,70 дол./фото – при заробітку 3-10 тис. дол.;
 • 1,24-2,85 дол. /фото – максимальний розмір виплат.

Також на ресурсі можна продавати відеоролики (від 8 до 50 дол.), векторні зображення, ілюстрації та інший графічний контент. Якщо провести аналіз відгуків фотографів, які користуються послугами Shutterstock, можна зробити висновок, що хороший фахівець заробляє на зазначеному ресурсі від 500 до 1000 дол. на місяць. В деяких випадках сума гонорару може досягати 1500$.

На відміну від попереднього стоку, Adobe Stock є досить молодим проектом (дебютував в середині 2015 року), але це не заважає йому впевнено «прориватися» в число світових лідерів. Багато починаючих фотографів (включаючи і жителів України) вважають за краще працювати саме на Адоб Стоці, в чому можна переконатися, вивчивши їх відгуки та статистичні дані на спеціалізованих веб-ресурсах.

Вартість фотографії на Adobe Stock залежить від виду та методу ліцензування контенту, а також від умов покупця (щомісячний мінімум, ексклюзивні зображення, тема, якість і т.п.). Мінімальна ціна – 0,33 дол. за фото/зображення, а максимальна – від 10 до 80 дол. (зображення за розширеною ліцензією). Вартість відеоконтенту становить 79-199 $. Середній заробіток фахівців, які продають свої роботи на даному ресурсі – 300-800 $, але аналітики впевнені, що найближчим часом цей показник виросте не менше, ніж на 20-35%.

Скільки треба фото в портфоліо, щоб достатньо заробляти

фотографування крафтових речей
Ваше портфоліо має свою фішечку та поповнюється систематично

Викарбуйте собі в голові два основних правила:
– не кількість, а якість (стоковість);
– регулярність;

Заглядаючи у чужі портфоліо, ви мабуть бачили десятки тисяч робіт, і у вас опускалися навіть почати. Насправді в таких портфелях є лише до сотні бестселерів, які приносять основний дохід, а решта 99% портфеля буде лежати мертвим вантажем. Кожен бестселер приносить до 5000 доларів, тому всі сили зосереджуйте не на кількості, а на якості.

Незалежно від сфери діяльності, якщо ви працюєте за допомогою інтернету, то рівень вашого доходу багато в чому залежить від уміння правильно оформити своє портфоліо. Фотографи також зобов’язані приділяти даному питанню особливу увагу. Але фахівці рекомендують зосереджуватися не так на кількості, як на якості розміщених в портфоліо фотографій, ілюстрацій, відео або векторних зображень. Постарайтеся підкреслити свою майстерність в якихось конкретних напрямках. Якщо вам подобатися робити фото їжі, і це у вас добре виходить, то є сенс формувати портфель в цьому стилі. Врешті-решт це допоможе вам отримати коло постійних клієнтів.

Зверніть увагу! Досвідчені фотографи, що розміщують свої роботи на Shutterstock і Adobe Stock, рекомендують періодично оновлювати знімки в портфоліо! І є сенс робити це якомога частіше. Допустимо у вас є 100 робіт. Рекомендується завантажувати щодня по 1-5 робіт. В такому випадку, вони підпадатимуть в категорію НОВИНКИ, і потенційні покупці, щодня відвідуватимуть ваш портфель. Натомість, якщо вивантажити усю сотню за раз, то й шанси засвітитися у новинках триватимуть кілька годин. Отож, краще регулярно мало і якісно, ніж рідко багато та неякісно. Перед тим, як створити нове відео, фото чи ілюстрацію – запитайте себе, чи купили б ви таку роботу? Якщо на це питання в голові прозвучить “Так”, будьте певні – її куплять.

Екзамени на стоках

З приводу реєстрації акаунтів на популярних фотостоках, з обов’язковою перевіркою рівня професійної підготовки, існують різні думки. Хтось вважає, що іспити дозволяють «відрізати» доступ до ресурсу «випадковим людям», захищаючи інтереси професійних фотографів та спеціалістів інших професій. Інші називають дану процедуру абсолютно безглуздою, тому що новачки можуть поступово розвиватися, досягаючи рівня справжніх професіоналів, а зазначені іспити стають перешкодою для потенційних талантів. І перші, і другі по-своєму мають рацію. Тільки так можна пояснити розбіжності в цьому питанні на розглянутих фотостоках.

дошка з надписом тест
Не бійтеся екзаменів – це ж не ВУЗ 😉

Для роботи на Shutterstock необхідно скласти обов’язковий іспит. Вас попросять надати 10 фотознімків з обраної теми, сім з яких повинні схвалити екзаменатори. Наступна спроба буде доступною тільки через місяць після невдалої перевірки вашого рівня професійної підготовки.

На Adobe Stock не треба складати іспити, досить зареєструвати аккаунт і завантажити свої роботи. Але користувачі розглянутих ресурсів стверджують, що вимоги адміністраторів цього стоку до якості робіт в 2019 року стали на порядок вище, ніж на проекті Shutterstock.

Порада, перед проходженням екзамену, прочитайте розділ з правилами, щоб не допустити помилок новачків.

Що таке реліз моделі та реліз власника

красива з великими очима та пухленькими губками
А ваша модель дозволяла продавати свої фото? Попросіть у неї підписатися на відповідному документі.

Якщо фотограф планує зробити знімки людей для подальшого їх продажу на фотостоках, він повинен подбати про юридичні аспекти питання. Для цих цілей використовується Model Release – спеціальна угода між фотографом і людиною, яку фотографують, що підтверджує згоду останньої на використання фото в комерційних цілях. Не потрібно бути фахівцем в області авторського права, щоб розуміти всю важливість такого договору. Сьогодні ви робите фотографії вашої знайомої дівчини для розміщення їх на Shutterstock або Adobe Stock, а через рік вона стає всесвітньо відомою моделлю. Договір з нею – це гарантія законності даної процедури.

Зазвичай реліз моделі містить наступні дані:

 • Дата проведення зйомок.
 • Паспортні дані моделі і фотографа.
 • Згода учасників фотосесії на використання знімків в комерційних цілях.
 • Контактні дані та підписи фотографа/моделі.

Якщо ви працюєте з неповнолітньою особою, значить, даний договір повинні підписувати його батьки (опікуни).

проперті овнер будівлі
Отримайте від власника підпис про згоду продавати фотографію його майна на мікростоках

Для продажу на фотостоках зображень об’єктів власності завбачливі фотографи складають схожий документ – Property release. Реліз власника підтверджує ваше право використовувати знімки будівель, предметів інтер’єру, творів мистецтва і т.п. в комерційних цілях.

Угода Property release повинно містити наступну інформацію:

 • Опис об’єкта.
 • Юридичний статус і паспортні дані власника (або особи, яка представляє його інтереси).
 • Дату підписання договору.
 • Паспортні дані фотографа.
 • Контакти і підписи учасників договірних відносин.

Зверніть увагу! Розглянуті фотостоки (Shutterstock і Adobe Stock) пропонують своїм користувачам готові форми для цифрового або паперового релізу.

Що краще продавати: фотографії, вектор чи відео?

Яка ніша на розглянутих ресурсах є на сьогоднішній день найбільш прибутковою для досвідченого фахівця? Перший і найважливіший фактор – це конкуренція. Незалежно від вашої спеціалізації, якщо ви вирішили заробляти на стоках, будьте готові до того, що вам доведеться боротися за потенційного покупця.

Другий важливий показник – це «вартість входу». Якщо для створення векторного портфеля і подальшої роботи в цьому сегменті досить придбати комп’ютер і відповідне програмне забезпечення (700-1000 $), то починаючому фотографу потрібно не менше 2000 дол. для старту, а для створення відео ця сума зростає до 3-5 тис. доларів!

Також варто подумати і про створення контенту. Сидячи вдома або гуляючи на вулицях рідного міста, навряд чи ви зробите якісний фото або відеоматеріал. З вектором, в цьому плані, набагато простіше. Достатньо скачати (купити) векторний редактор і без жодних витрат на техніку розпочати власний бізнес.

Що стосується попиту на вищевказані категорії, то не можна сказати, що вектор продається набагато краще, ніж фото і відео, або навпаки. На кожен товар є свій покупець. Якщо вам подобається робити знімки і у вас це добре виходить, значить, немає сенсу змінювати спеціалізацію.

Стоковість роботи. Чим відрізняється стокова робота від звичайної

Стоковість роботи, – це показник, який визначає наскільки ваш матеріал придатний до використання дизайнерами, блогерами, редакторами ЗМІ. Іншими словами – стоковість це застосовуваність.

Щоб ваші роботи купували, потрібно бути в тренді та слідкувати за новинами і течіями сучасного світу. У більшості випадків ви будете знімати та малювати не те, що ви хочете, а те що потрібно на ринку.

Вимоги до робіт фотографів, ілюстраторів або творців векторних зображень на розглянутих фотостоках з кожним днем підвищуються. Також треба враховувати статус потенційних покупців. Якщо раніше послугами даних ресурсів користувалися дизайнери-початківці, творці маловідомих журналів, власники невеликих кафе і ресторанів, то сьогодні, вищезгадані ЗМІ «не соромляться» купувати контент на Shutterstock і Adobe Stock. Адже редактору із США дешевше купити фотографію з акцій протесту в Греції, ніж відряджати через цілу Атлантику свого репортера і витратити в сотні раз більше коштів.

Стокові роботи оточують вас – це принти на постільній білизні, паттерни на пакуванні, зображення на футболках та чашках. Також, стокові роботи можна побачити на баннерах зі скидками та розпродажами. Щаливі сім’ї на бігбордах та здивовані обличчя в рекламних буклетах – все це купується дизайнерами на стоках.

10 порад початківцю

сімейний бізнес
Прислухайтеся до професіоналів – відвідайте семінар по стоковій фотографії.

Якщо ви вирішили продавати свої роботи на розглянутих ресурсах, але у вас немає відповідної практики, варто прислухатися до рекомендацій ваших колег, які на власному досвіді вивчили всі тонкощі «стокового ремесла».

 1. Забудьте про стереотипи. Стандартні рукостискання, милі котики, білосніжні хмаринки в блакитному небі і т.п. нікому не потрібні. Нестандартні, провокаційні, можливо навіть абсурдні роботи залучають потенційного покупця набагато швидше.
 2. Регулярно грузіть та постійно приділяйте увагу своєму портфоліо. Навіть алгоритми роботи багатьох стоків налаштовані таким чином, що кожен новий знімок «піднімає» ваш аккаунт в списку конкурентів.
 3. Не бійтеся невдач. Багато кидають роботу на стоках, буквально «на порозі» свого успіху.
 4. Один долар, витрачений на ваше навчання – це потенційні 4$ вашого майбутнього заробітку.
 5. Максимально використовуйте свої сильні сторони. Вам кажуть, що ви вмієте ідеально передавати емоції, настрій людей, значить, треба зрозуміти, кому це цікаво і сконцентруватися на роботі на потенційного покупця.
 6. Прислухайтеся до порад інших фахівців. Навіть конкуренти можуть підказати, як краще вчинити у важкій ситуації.
 7. Будь-яка діяльність, і стокова робота не є винятком, пов’язана з періодичними «злетами», «стабільністю» і зниженням активності. Іноді хороший фахівець робить все правильно, але його роботи не продаються. Такі періоди треба просто перечекати. Але якщо вони затягуються – починайте шукати причини цього неприємного явища.
 8. Не забувайте про технічну сторону питання. У наш час обладнання, програмне забезпечення тощо дуже швидко морально застаріває.
 9. Не бійтеся експериментувати. Створений один раз індивідуальний стиль може стати вашою головною «родзинкою» на кілька наступних років.
 10. Багато наших співвітчизників забувають про юридичні питання, та відносяться до релізів, як до формальності. Це може стати причиною серйозних неприємностей!

І найголовніше. Незалежно від вашої спеціалізації, ресурсів, де ви розміщуєте свої знімки/відео (графічний контент) та інших особливостей, якщо стокова робота не приносить вам морального задоволення, подумайте про зміну роду діяльності. Проте, якщо це ваша стихія – не зволікайте. Інвестування своїх авторських робіт у стоки – це запорука фінансового благополуччя на вашої фінансової незалежності. Реєструйтеся на найприбутковішому стоці і будьте успішними!

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *